Kontakta oss
Företaget
Köpinformation
Frakt 59 kr upp till 20 kg

Fällkniven Diamant keramisk Bryne DC3

Fällkniven Diamant keramisk Bryne DC3

Artnr: 700101
Original artnr: DC3
Lagerstatus: Finns i lager

180 kr

st
Klarna

PRODUKTBESKRIVNING

Ett fantastiskt bra bryne för dig som vill få upp skärpan ordentligt på din kniv. 

DC3 från fällkniven är ett kombinationsbryne i diamant och keramik som klarar alla typer av skärpning. Brynet är litet och lätt att bära med, passar dig som vill hålla vikten nere men ända ha med ett riktigt bra bryna.

Diamantsidan är 25 micron och brynet har en mycket speciellt keramiskt del, bestående av syntetiska safirer. Fördelen med dessa material är att, fast de sakta nöts ner, tappar de inte formen utan förblir plana. Detta är en stor fördel när man ska skärpa en kniv!

Eftersom diamant/keram är de hårdaste material vi känner till, förmår dessa brynen att skärpa alla typer av stål, t o m pulverstål. Du behöver heller inte använda vatten eller olja och känner du för att rengöra brynet räcker lite varmvatten och diskmedel långt.

Brynena kan till en början kännas lite råa men blir slätare/bättre efter en tids användning.

Levereras med ett läderfodral. 25x75 mm

Vikt 54 Gram.

Fällkniven Diamant keramisk Bryne DC3

BUTIKENS OMDÖME

Mycket bra kvalitet och rätt använt så klarar brynet att återge den skärpa som en helt ny kniv från Fällkniven har.

Art. nr. DI-925500
Liten Lättviktsyxa
165 kr
Liten och smidig yxa att ha med i ryggsäcken, skotern eller vandring.
Art. nr. ST-29880
Fällkniv Hagelpatron
99 kr
En rolig och fungerande fällkniv för den jaktintresserade. Lika skaft som liknar en kaliber 12 hagelpatron.
Art. nr. DI-420550
Väska för Gevärsstock med Patronhållare Grön
225 kr
Art. nr. 905550
Brassa På Eldningsunderlag Maxi
750 kr
BRASSAPÅ gör att Du snabbt kan börja elda direkt på snön utan att behöva skotta eller förbereda ett stadigt underlag att elda på. Veden staplas direkt på eldningsunderlaget. väger lite och tar liten plats.
Art. nr. 901021
Alspån Med Enris
69 kr
Svensktillverkad Alspån med inblandning av 10% enrishack. Perfekt för fisk och köttrökning.
Art. nr. 902390
Renskinn Soltorkade Utomhusbruk
900 kr
Prisvärda renskinn för användning utomhus. Soltorkade.
Art. nr. DI-503750
Orange Mössa med Skärm Jägarmössan
169 kr
Orange mössa med kepsskärm. Utmärkt jägarmössa att ha på älgpasset när temperaturen börja går ner och den tidiga morgonsolen visar sig. Går att dra ner över öronen. Jaktorange i Akryl.
Art. nr. DI-221120
Lerduvekastare Handkastare
89 kr
Handkastare rolig och enkel att ha med och funkar i alla lägen, kan användas av både höger och vänsterhänta.
Startsida
Art. nr. DI-420550
Väska för Gevärsstock med Patronhållare Grön
225 kr
Startsida
Art. nr. DI-SCBPS-04
Benstöd 15-23 cm Bi-Pod Ledad
675 kr
Ett prisvärt och väl fungerande benstöd för ditt kulgevär. Bipod i standardutförande med ställbar längd från 15 till 23 cm. Monteras i gevärsstockens främre rembygelskruv eller på Picatinnyskena med den medföljande adaptern.
Startsida
Art. nr. DI-223590
Skjutmål Tre i Rad Luftgevär
239 kr
Tävla i Tre i Rad med ditt luftgevär. Ett roligt skjutmål som går ut på att få tre lika i rad. Dock inte helt så enkelt som att kryssa och ringa på pappret.
Startsida
Art. nr. PW-56790
Pinewood Byxa Reswick Camo REA C58
900 kr
Modern och praktisk Jaktbyxa från Pinewood med behaglig passform.
Startsida
Art. nr. DI-925500
Liten Lättviktsyxa
165 kr
Liten och smidig yxa att ha med i ryggsäcken, skotern eller vandring.
Startsida
Art. nr. DI-401550
Vapenrem Camo Neoprene Standard
159 kr
Stabil och smidig Vapenrem i Camo Neoprene. Remmar i nylon. Enkel att montera och ta bort. En fin och praktisk gevärsrem till ett mycket bra pris.
Startsida
Art. nr. ST-711002
Grillgaller Eldstad Mediumstor
350 kr
Grillgaller med utfällbara ben för eldstaden, medium.
Startsida
Art. nr. DI-221120
Lerduvekastare Handkastare
89 kr
Handkastare rolig och enkel att ha med och funkar i alla lägen, kan användas av både höger och vänsterhänta.