Kontakta oss
Företaget
Köpinformation
Frakt 59 kr upp till 20 kg

Vapenvård & Vapensäker »    »    Grey Oak Jagg Kaliber 6,5 mm

Grey Oak Jagg Kaliber 6,5 mm

Artnr: ST-677243
Original artnr:
Lagerstatus: Finns i lager

79 kr

st
Klarna

PRODUKTBESKRIVNING

Stabilotherms Grey Oak jagg är anpassade för Stabilotherms Non Wovenrengöringslappar. Används för att avlägsna smuts samt avlagringar i pipan. Vid sörsta genomföringen kan det vara hårt motstånd. Visst motstånd ska finnas för att få rent pipan.

Används både före samt efter användandet av mässingsborste. Jagg och draglapp ger bra kontakt mot hela pipans innervägg. Om det går trögt, centrera inte jaggen i rengöringslappen utan längre från centrum. Desto renare pipan blir flytta närmare centrum på putslappen.

FAKTA

Stabilotherm Grey Oak Jagg

Mässing

Passar bland annat till följande kalibers;

6,5x55SE, 6,5 Creedmoor, 6,5 Grendel 6,5x57R

Utvändig Gänga 10-32 UNF 

Passar till Grey Oak, Stabilotherm, Ruag, Gyttorp och Classic Vapens vapenvårdsset och läskstånger (dock ej .22 kaliber)

Grey Oak Jagg Kaliber 6,5 mm
Art. nr. DI-120012
Patronlägespropp Kaliber 12 Hagel
100 kr
Passar hagelautomat kaliber 12
Art. nr. PW-3126
Pinewood Skjorta Dallas REA
289 kr
Behagligt mjuk flanell i snyggt mönster från Pinewood.
Art. nr. 901021
Alspån Med Enris
69 kr
Svensktillverkad Alspån med inblandning av 10% enrishack. Perfekt för fisk och köttrökning.
Art. nr. PW-56610-972
Pinewood Camoset Snow Vintercamouflage
899 kr
Överdragskläder fån Pinewood för den vita årstiden! Vintercamouflagekläder. Denna modell är tillverkad i 100% Tactel Nylon
Art. nr. SSS-P3061
Stalon Neoprenskydd WM145 och XE149 Camo
260 kr
Neoprenskydd för att minska skrapljud samt för att fördröja mirage.
Art. nr. ST-127941
Ryggsäck Ripjakt 35L
800 kr
Prisvärd och anpassad klassisk jaktryggsäck för ripjakten på fjället.
Art. nr. PW-9774
Pinewood Tröja Jonathan UTFÖRSÄLJNING
279 kr
Pinewood mellan lager tröja. Underbart mjuk lager två tröja med halv dragkedja i högkvalitativ till ett mycket bra pris.
Art. nr. PW-8905
Pinewood Handske Toni Blaze REA
189 kr
Smidig, vindtät och vattenavvisande 3 lagers membranhandske med bra passning. Orange Camo
Startsida
Art. nr. LF-RE-824
Rivers Edge Toapapper Camo
149 kr
Ta inga risker i skogen. Att synas eller att inte synas kan vara väl så viktigt i alla lägen. Rivers Edge toapapper är givet för den hängivna jägaren.
Startsida
Art. nr. PW-50850569
Pinewood Friluftsbyxa Caribou Copper REA
489 kr
Modern och praktisk friluftsbyxa från Pinewood med behaglig passform. Tillverkad i Pinewoodas slitstarka vattenavvisande TC-Lite material.
Startsida
Art. nr. DI-404650
Klickpatron 2 Pack Hagelgevär Kal 12 Metall
129 kr
Prisvärt 2 pack med klickpatroner för hagelgevär i kaliber 12 Bra för skytteträning och som skonsam avlastning av gevärets slagstift.
Startsida
Art. nr. DI-22650
Kulfångare Figurmål Luftgevär
249 kr
Kombinerat kulfång för luftvapen som har två figurer att skjuta på och även avsett för standard 14x14 cm måltavlor.
Startsida
Art. nr. DI-955520
Sätesskydd Neoprene Camo
339 kr
Sätesskydd eller även så kallat klädselskydd till bil. Tåligt och värmande sätesskydd i jaktlig Camostil. Perfekt att skydda ditt bilsäte från smuts och väta vid jakt.
Startsida
Art. nr. DI-503755
Grön Mössa med Skärm Jägarmössan
169 kr
Grön mössa med kepsskärm. Utmärkt jägarmössa att ha på jakten när temperaturen börja går ner och den tidiga morgonsolen visar sig. Går att dra ner över öronen. Jaktgrön tillverkad i Akryl.
Startsida
Art. nr. DI-VOSR30
Fäste Eftersökslampa Kikarsikte
149 kr
Här har du ett ringfäste som kan anpassas för att monteras på både 1 tum och 30 mm kikarsikte. Ringfästet har en Weaver eller Picatinnyskena som sen kan användas för att montera eftersökslampa eller kamera.
Startsida
Art. nr. ST-675025
Grey Oak Klickpatron 2 Pack Hagelgevär Kal 12 Metall
159 kr
Klickpatroner för hagelgevär i kaliber 12 Bra för skytteträning och som skonsam avlastning av gevärets slagstift.