Kontakta oss
Företaget
Köpinformation
Frakt 59 kr upp till 20 kg

Vapenvård & Vapensäker »    Rengöringsverktyg Gevär »    Dragsnöre Boresnake »    Tipton Nope Rope Kaliber .22

Tipton Nope Rope Kaliber .22

Artnr: LF-TIP-1149253
Original artnr:
Lagerstatus: Finns i lager

239 kr

st
Klarna

PRODUKTBESKRIVNING

Med TipTon Nope Rope drar du pipan ren och torr med ett eller några drag vilket är avklarat på mindre än en minut. Dragsnöret i sig rengör väl och torkar rent i pipans räfflor. En insydd mässingborste hjälper till att riva lös avlagringar utan att skada loppet. Vi rekommenderar produkten i första hand för jaktvapen som en smidig rengöring mellan jaktdagarna. Passar extra utmärkt för dig som har ett halvautomatiskt gevär.

Single Bore Cleaner 22 Cal.

Utförandet kan skilja sig något från produktbilden.

FAKTA

Tipton Nope Rope. Dragsnöre Kulvapen Kaliber 5,56 mm

Passar normala jaktvapen som;

.22 LR

.22 WMR

.22 Hornet

.22 Savage

.222 Rem

.223

Levereras i ett fint förvaringsfodral.

Tipton Nope Rope Kaliber .22

BUTIKENS OMDÖME

Rengör ditt finkalibriga gevär snabbt och enkelt. Utmärkt redskap att ha med på fjällripjakten.

För att pipan ska få ett litet rostskydd så rekommenderar vi att lägga på lite vapenolja längst bak på snöret, då får du en tunn oljefilm på pipas yta.

Undvik att få vapenolja på händerna.

Art. nr. DI-110122
Patronlägespropp Kaliber 22
39 kr
Passar Kal 22. Orange
Art. nr. DI-223110
Skyttemål .22 LR Självmarkerande
479 kr
Självmarkerande skyttemål för .22 LR pistol och gevär.
Art. nr. 902390
Renskinn Soltorkade Utomhusbruk
900 kr
Prisvärda renskinn för användning utomhus. Soltorkade.
Art. nr. ST-29880
Fällkniv Hagelpatron
99 kr
En rolig och fungerande fällkniv för den jaktintresserade. Lika skaft som liknar en kaliber 12 hagelpatron.
Art. nr. DI-221120
Lerduvekastare Handkastare
89 kr
Handkastare rolig och enkel att ha med och funkar i alla lägen, kan användas av både höger och vänsterhänta.
Art. nr. PW-50850569
Pinewood Friluftsbyxa Caribou Copper REA
489 kr
Modern och praktisk friluftsbyxa från Pinewood med behaglig passform. Tillverkad i Pinewoodas slitstarka vattenavvisande TC-Lite material.
Art. nr. 901015
Grilljärn För Öppen Eld
425 kr
Grilljärn med skyddspåse för kött, hamburgare, korv med mera. För att brukas över öppen eld.
Art. nr. 402023
Rembyglar Snabbfäste Inkl Bygelskruvar
169 kr
Prisvärt Rembygelset 2 rembyglar passande rem med 25mm bredd på öglorna. Bygelskruvar avsedd för montering på gevärsstockar gjorda i trä.
Startsida
Art. nr. DI-223590
Skjutmål Tre i Rad Luftgevär
239 kr
Tävla i Tre i Rad med ditt luftgevär. Ett roligt skjutmål som går ut på att få tre lika i rad. Dock inte helt så enkelt som att kryssa och ringa på pappret.
Startsida
Art. nr. DI-SCBPS-04
Benstöd 15-23 cm Bi-Pod Ledad
675 kr
Ett prisvärt och väl fungerande benstöd för ditt kulgevär. Bipod i standardutförande med ställbar längd från 15 till 23 cm. Monteras i gevärsstockens främre rembygelskruv eller på Picatinnyskena med den medföljande adaptern.
Startsida
Art. nr. ST-711002
Grillgaller Eldstad Mediumstor
350 kr
Grillgaller med utfällbara ben för eldstaden, medium.
Startsida
Art. nr. DI-420550
Väska för Gevärsstock med Patronhållare Grön
225 kr
Startsida
Art. nr. DI-401550
Vapenrem Camo Neoprene Standard
159 kr
Stabil och smidig Vapenrem i Camo Neoprene. Remmar i nylon. Enkel att montera och ta bort. En fin och praktisk gevärsrem till ett mycket bra pris.
Startsida
Art. nr. ST-711003
Grillgaller Eldstad Stor
425 kr
Grillgaller med utfällbara ben för eldstaden, stor modell där du kan ha flera pannor på samtidigt.
Startsida
Art. nr. 403011
Slutstycksknopp Svart Gummi
70 kr
Slutstycksknopp eller slutstyckskula för repeterhandtaget till ditt gevär. Gör det enklare att repetera och mantla om med ditt gevär. Tillverkad i Gummi och är en universalmodell som passar de flesta jaktgevär.
Startsida
Art. nr. PW-8905
Pinewood Handske Toni Blaze REA
189 kr
Smidig, vindtät och vattenavvisande 3 lagers membranhandske med bra passning. Orange Camo