Kontakta oss
Företaget
Köpinformation
Frakt 59 kr upp till 20 kg

Morakniv Eldris med Tändståls-kit Orange

Morakniv Eldris med Tändståls-kit Orange

Artnr: JO-MO13502
Original artnr:
Lagerstatus: Finns i lager

375 kr

st
Klarna

PRODUKTBESKRIVNING

Moras lilla kniv Eldris med Tändståls-kit i Orange färg.

Eldris är kniven som är smidig att förvara i fickan eller ryggsäcken, bladet är 2 mm tjockt och 59 mm långt – eller i det här fallet kort. Det fasta bladet ger både styrka och säkerhet i varje skär.

Här är en friluftskniv som är smidig att förvara i fickan eller runt halsen på ditt nästa äventyr. Bladet av återvunnet svenskt rostfritt stål håller skärpan länge. Det är dessutom kompatibelt med tändstål.

Det ergonomiska spolformade skaftet av polymer har ett mjukt friktionsgrepp, fingerskydd och ett 2,0 mm tjockt profilslipat blad av återvunnet svenskt rostfritt stål, som ger både styrka och stabilitet i varje skär. Knivslidan av polymer är symmetrisk vilket innebär att den passar både höger- och vänsterhänta. Morakniv Eldris med Tändståls-kit tar dig till nästa nivå med paracord och sekundärlås som gör att du kan bära kniven som du vill. Dessutom ingår ett tändstål som tänder gnistan till lägerelden.

Varumärke: Morakniv

Knivserie: Eldris

Knivtyp: Allround

Användningsområde: Bushcraft, Friluftsliv, Jakt

FAKTA

Knivserie: Eldris

Knivtyp: Allround

Användningsområde: Bushcraft, Friluftsliv, Jakt

Färg: Orange

Bladlängd: 59 mm

Bladtjocklek: 2,0 mm

Knivlängd: 145 mm

Totallängd: 154 mm

Nettovikt: 119,0 g

Ståltyp: Återvunnet svenskt rostfritt stål

Bladform: Rak

Spetslös: Nej

Tändstålsanpassad: Ja

Flexgrad: Stiff

Tandad Egg: Nej

Tandad Rygg: Nej

Greppmaterial: TPE-gummi

Fattning: Högerhänt, Vänsterhänt

Eggskydd: Knivslida i Polymer

Orientering Slida: Höger, Vänster

Anpassad för barn: Nej

MOLLE-kompatibel: Nej

Flytande: Nej

Övrig info: Tändstål ingår

Morakniv Eldris med Tändståls-kit Orange
Morakniv Eldris med Tändståls-kit Orange
Art. nr. DI-504550
Mygghatt Olivgrön Standard
165 kr
Praktiskt med många funktioner och håller myggen borta med det medföljande myggnätet.
Art. nr. DI-980550
Vaska Guld Panna
190 kr
Vaskpanna för guldvaskning. Enkel och billig men stadig och väl fungerande modell. Vaska guld kan vara ett roligt dagsäventyr för familjen.
Art. nr. DI-504550
Mygghatt Olivgrön Standard
165 kr
Praktiskt med många funktioner och håller myggen borta med det medföljande myggnätet.
Art. nr. LR-3086
Teleskopsantenn Garmin Astro 320 och Alpha
259 kr
Lafayette SMA Hane 61 cm ger väsentligt bättre räckvidd, fjädrande antennfäste. Utmärkt alternativ för Garmin Astro och Garmin Alpha handenheter. Passar Lafayette M4 och M5 och Smart.
Art. nr. BN-100097
Swedteam Tracker Veil Liten Ryggsäck
895 kr
Tracker Aqua från Swedteam är liksom de andra trackermodellerna en liten och smidig hundförarryggsäck. Perfekt för att ha med den nödvändigaste packningen.
Art. nr. 901021
Alspån Med Enris
69 kr
Svensktillverkad Alspån med inblandning av 10% enrishack. Perfekt för fisk och köttrökning.
Art. nr. ST-29880
Fällkniv Hagelpatron
99 kr
En rolig och fungerande fällkniv för den jaktintresserade. Lika skaft som liknar en kaliber 12 hagelpatron.
Art. nr. PW-9772
Pinewood Stickad Jacka Gabriel REA
299 kr
Fin stickad Fleecejacka från Pinewood modell Gabriel, Orange.
Startsida
Art. nr. DI-401550
Vapenrem Camo Neoprene Standard
159 kr
Stabil och smidig Vapenrem i Camo Neoprene. Remmar i nylon. Enkel att montera och ta bort. En fin och praktisk gevärsrem till ett mycket bra pris.
Startsida
Art. nr. DI-223510
Skjutmål Djurfigurer Luftgevär
99 kr
Djurfigurer för luftgevär. Ställ upp de på rad och träna eller tävla med vänner och bekanta. Ett roligt och billigt nöje.
Startsida
Art. nr. DI-420150
Patronhållare kulgevär 6,5-9,3
55 kr
Smart hållare för klass 1-ammunition 6,5×55 – 9,3×62 som klickar fast patronerna med låsklack och skyddar tändhattarna. Lätt att hitta tack vare den synliga färgen och smidig att bära i fickan utan skrammel.
Startsida
Art. nr. DI-VOSR30
Fäste Eftersökslampa Kikarsikte
149 kr
Här har du ett ringfäste som kan anpassas för att monteras på både 1 tum och 30 mm kikarsikte. Ringfästet har en Weaver eller Picatinnyskena som sen kan användas för att montera eftersökslampa eller kamera.
Startsida
Art. nr. DI-503755
Grön Mössa med Skärm Jägarmössan
169 kr
Grön mössa med kepsskärm. Utmärkt jägarmössa att ha på jakten när temperaturen börja går ner och den tidiga morgonsolen visar sig. Går att dra ner över öronen. Jaktgrön tillverkad i Akryl.
Startsida
Art. nr. ST-711003
Grillgaller Eldstad Stor
475 kr
Grillgaller med utfällbara ben för eldstaden, stor modell där du kan ha flera pannor på samtidigt.
Startsida
Art. nr. PW-56790
Pinewood Byxa Reswick Camo REA C58
900 kr
Modern och praktisk Jaktbyxa från Pinewood med behaglig passform.
Startsida
Art. nr. DI-955520
Sätesskydd Neoprene Camo
339 kr
Sätesskydd eller även så kallat klädselskydd till bil. Tåligt och värmande sätesskydd i jaktlig Camostil. Perfekt att skydda ditt bilsäte från smuts och väta vid jakt.